İmplantolojide yaşadığımız başarısızlıkların nedenlerini düşünürken, telafisi için verilen ikinci şansı farklı bakış açılarıyla nasıl değerlendirebiliriz...

Bu sunumda Oral implantolojide kısa ve uzun vade de kliniklerimizde yaşadığımız çeşitli başarısızlıkların nedenlerini, operasyonlarımız  sırasında gelişen  komplikasyonların yönetimini ve hem hasta hem de hekim açısından hoş olmayan tedavi sonuçlarının çözümlerini vaka sunumları ile tartışacağız.

Hastalarımızın da talepleri doğrultusunda son yıllarda  implant destekli protetik tedavi çözümlerinin sayısının artmasıyla,  çeşitli nedenlerle zaman içinde gelişen periimplantitis, implant kırıkları, sinüs lift operasyonlarına bağlı komplikasyonlar ve hepimizin korkulu rüyası inferior alveolar sinir yaralanmaları vs. gibi bir çok üzücü  hikayeler duymaktayız. Hatta bizzat başımıza gelmekte...! Klinikte yaşadığım buna benzer sorunları vakalarım üzerinden sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Biz hekimler birbirinden farklı  başarısızlık hikayeleri olan hastalarımızın tedavilerini yeniden planlarken kimi zaman doğal dişlere kimi zaman da implantlara ikinci bir şans  veriyoruz. Bu noktada yaşananları biraz değişik bir bakış açısıyla değerlendirdiğimizde çoğu zaman hastalarımızın biz hekimlere de ikinci bir  şans verdiğini  göz ardı etmemeliyiz.

 ‘’  Primum Non Nocere ‘’

 

Doğan Koç CV